Cadrul geografic

În estul municipiului Bistriţa , capitala judeţului Bistriţa-Năsăud , se întinde de-a lungul râului Bistriţa ardeleana , valea care este cunoscută cu numele de Valea Bârgăului. De-a lungul văii şerpuieşte drumul naţional 17 A, care face legătura, peste Pasul Bârgăului sau Tihuţa, între Transilvania şi Moldova. De-a lungul văii şi a şoselei este aşezată o salbă de sate, legate între ele pe o distanţă mai mare de 10 km. Dintre sate, Tiha Bârgăului împreună cu Tureac, Mureşenii Bârgăului, Piatra-Fintinele şi Ciosa formează comuna Tiha Bârgăului, comună în extremitatea estică a judeţului, la graniţa cu judeţul Suceava.
Locurile sunt vestite prin frumuseţea lor de excepţie.
Mihai Eminescu, trecând cu diligenţa de la Viena spre Moldova se opreşte în Prundu Bârgăului pentru a admira unul dintre munţi - Heniu (1610 ill ) şi-l compara cu Olimpul. George Sian, călător şi el prin aceste locuri, consemnează: "Cum trece cineva de Bistriţa înainte şi se afunda în Carpaţi, este lovit în fiecare pas de vederea locurilor celor mai pitoreşti şi mai desfătătoare. Natura este atât de bogată încât poţi zice că a descălecat Dumnezeu pentru fericirea celor care locuiesc aici..."